EN
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۱
صفحه اصلیدانشکده‌ها
گروه فلسفه

تاریخچه‏


گروه فلسفه‌ی دانشگاه خاتم شاخه‌ای از دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی این دانشگاه است و هسته‌‏ی اولیه آن با مجوز شورای گسترش آموزش عالی در بهمن ماه سال 1394 شکل گرفت. از همان زمان هم شورا با ایجاد رشته‏‌ی فلسفه در مقطع دکتری در دانشگاه خاتم موافقت کرد. گروه فلسفه در ابتدای امر با جذب دانشجو در گرایش محض آغاز به کار کرد اما پس از دو سال با صلاحدید اعضای گروه و مصوبه‌ی شورای دانشگاه، به گرایش معاصر تغییر یافت. گروه فلسفه افزون بر سرفصل‌‏های مصوب وزارت علوم، با توجه به علاقه‌ی دانشجویان در موضوع رساله، اقدام به عرضه‌‏ی درس‌های مرتبط و لازم در قالب واحدهای جبرانی می‏‌کند؛ درس‌هایی مانند زبان یونان باستان، زبان لاتین و متون تخصصی به زبان آلمانی.

 


اهداف کلان گروه

 

  • جذب دانشجویان مستعد و آموزش آنان در مقطع دکتری؛

 

  • پرداختن به فلسفه‌های میان‌رشته‌ای مانند فلسفه‌ی علم، فلسفه‌ی دین، فلسفه‌ی فرهنگ و میان‏‌فرهنگی، فلسفه‌ی اخلاق، فلسفه‌ی حقوق و فلسفه‌ی ادبیات؛ 

 

  • تلاش در حل مسایل و پاسخگویی مناسب به معضلات فکری جامعه؛

 

  • تلاش جهت زمینه‌سازی مناسب برای ارتقای سطح آموزش فلسفه در کشور.

 

 

قلمرو فعالیت 


گروه فلسفه -در حال حاضر- فقط در مقطع دکتری با گرایش معاصر دانشجو می‏‌پذیرد.

 

 

گرایش‌های رشته فلسفه دانشگاه خاتم

 

رشته فلسفه دانشگاه خاتم در مقطع دکتری دارای گرایش‌ زیر می‌باشد:

 

  • فلسفه

 

 

دانشجویان 


دانشجویان فلسفه از بین قبول‌شدگان کنکور سراسری دکتری و متقاضیان تحصیل فلسفه در مقطع دکتری انتخاب می‌شوند. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سه یا چهار برابر ظرفیت مورد تقاضای دانشگاه خاتم را از میان افراد قبول‌شده در کنکور دکتری فلسفه به دانشگاه معرفی می‌کند. دانشگاه خاتم بعد از اخذ امتحان کتبی و مصاحبه‌ی شفاهی اختصاصی، دانشجویان برگزیده را گزینش و برای ادامه‌ی تحصیل، ثبت‌نام می‌کند. هم‌اکنون در این گروه 7 نفر دانشجو در حال تحصیل هستند و دو نفر نیز مراحل نگارش و دفاع از پایان‌نامه را می‌گذرانند.