EN
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۱
صفحه اصلیدانشکده‌ها
گروه آموزش زبان انگلیسی

با توجه به رشد نیازهای ارتباطی جدید در یک جامعه رو به توسعه، نیاز جوانان به کسب موقعیت‌های شغلی مناسب و یا تثبیت و ارتقای آن‌ها و همچنین انگیزه‌های پیشرفت دانشگاه و حرفه‌ای در سطوح بین‌المللی، رشته زبان انگلیسی در زمره‌ی رشته‌هایی است که توجه مخاطبان زیادی را از پیشینه‌های تحصیلی متنوع به خود جلب می‌کند.
 

گروه زبان انگلیسی دانشگاه خاتم در حال حاضر دوره‌های تحصیلات تکمیلی خود را در مقطع کارشناسی ارشد در هر سه گرایش آموزش زبان انگلیسی، مطالعات ترجمه و ادبیات انگلیسی ارائه می‌کند. این گروه هم اکنون سه عضو هیات علمی ثابت دارد و تعداد حداقل 30 استاد مدعو از دانشگاه‌های برجسته‌ی تهران. همچنین در این گروه بیش از 130 دانشجو از ورودی‌های مختلف در سه گرایش فوق در حال تحصیل هستند. طبق نظرسنجی‌ها، گروه زبان انگلیسی دانشگاه خاتم، توانسته است جایگاه خود را در محافل علمی کشور به عنوان گروهی حرفه‌ای، فعال و با رویکردی کاملا آکادمیک با حداکثر حمایت علمی و آموزشی از دانشجویان بیابد.

 


تاریخچه


گروه زبان انگلیسی از ابتدای تأسیس دانشگاه در سال 1375 به صورت هدف‌مند فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 1392 هم‌زمان با از سرگیری فعالیت دانشگاه خاتم با اهداف به روزرسانی شده، فعالیت مجدد خود را از سر گرفت. این گروه در گرایش آموزش زبان انگلیسی از سال 1375 و در گرایش‌های مطالعات ترجمه و ادبیات انگلیسی از سال 1394 اقدام به جذب مستمر دانشجو کرده است.

 

 

اهداف گروه زبان دانشگاه خاتم


گروه زبان انگلیسی با اتخاذ رویکردی علمی و عملی، در راستای سیاست‌گذاری‌های کلان دانشگاه خاتم و در چارچوب آیین‌نامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اهداف کاملاً مشخصی برای خود تعریف کرده است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • ارائه‌ی بالاترین سطح آموزش در هر سه گرایش در چارچوب به‌روزترین دستورالعمل‌های وزارت علوم، با بهره‌مندی از اساتید برجسته‌ی دانشگاه‌های تهران در حیطه‌های تخصصی؛

 

 • توسعه‌ی پژوهش و ارتقای جایگاه علمی دانشگاه با حمایت علمی از دانشجویان برای انجام و انتشار پژوهش‌های مرتبط و شرکت در همایش‌های ملی و بین‌المللی؛

 

 • ارتقای توانایی تحصیلی دانشجویان با ایجاد یا تقویت مهارت‌های یادگیری، پژوهشی و عملی و حمایت علمی از ایشان در طول تحصیل و حتی پس از فارغ‌التحصیلی؛

 

 • نیازسنجی و شناسایی حوزه‌هایی که می‌تواند در رشد علمی یا حرفه‌ای دانشجویان ایفای نقش کند و برنامه‌ریزی در جهت تقویت آن؛

 

 • آماده‌سازی دانشجویان برای ورود به بازار کار و تجهیز آنان با مهارت‌های ضروری در بازار؛

 

 • تقویت مهارت‌های اجتماعی دانشجویان در جهت دست‌یابی به آینده‌ی علمی و شغلی بهتر؛

 

 • برگزاری نشست‌ها، همایش‌ها و سخنرانی‌های علمی و مشارکت حداکثری در رخدادهای مشابه سایر دانشگاه‌ها؛

 

 • طراحی و اجرای دوره‌های تخصصی، نیمه تخصصی و عمومی در جهت نیل به اهداف گروه.

 

 

گرایش‌های رشته زبان دانشگاه خاتم


رشته زبان دانشگاه خاتم در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش‌های زیر می‌باشد:

 

 • آموزش زبان انگلیسی؛
 • مترجمی زبان انگلیسی؛
 • زبان و ادبیات انگلیسی.

 

 

قلمروی فعالیت گروه زبان انگلیسی

 

گروه زبان انگلیسی دانشگاه خاتم در حال حاضر در سه گرایش آموزش زبان انگلیسی، مطالعات ترجمه، و ادبیات انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد.

 


دانشجویان

 

گروه زبان انگلیسی صرفاً از طریق آزمون سراسری ورودی دانشگاه‌ها در سه گرایش آموزش زبان انگلیسی، مطالعات ترجمه و ادبیات انگلیسی دانشجوی آموزشی-پژوهشی می‌پذیرد. این بدان معناست که دانشجویان جهت فراغت از تحصیل از این دوره، علاوه بر گذراندن واحدهای درسی، ملزم به نگارش و ارائه‌ی پایان‌نامه هستند. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور از ضوابط شرکت در آزمون مطلع شوند. طبق قوانین سازمان سنجش و وزارت علوم، تمامی فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی، فارغ از رشته‌ی تحصیلی، مجاز به شرکت در آزمون و در صورت پذیرش ثبت‌نام در گرایش پذیرفته شده در گروه زبان انگلیسی دانشگاه خاتم هستند.


موارد زیر را می‌توان به صورت کلی به عنوان پیش‌نیاز موفقیت دانشجویان در این دوره برشمرد:

 

 • زبان عمومی مناسب: از آنجایی که همه درس‌ها و مفاد درسی در این مقطع، تخصصی و به زبان انگلیسی است، از دانشجویان انتظار می‌رود در بدو ورود از توان زبانی کافی (حداقل در حدود معادل آیلتس 7 و بالاتر) برخوردار باشند.

 

 • مهارت‌های تحصیلی مناسب: برای موفقیت در دوره‌ی کارشناسی ارشد توانایی تحصیلی مناسب، استقلال در یادگیری، توانایی استفاده از منابع کتابخانه‌ای و برخط، مهارت‌های ابتدایی رایانه (استفاده از برنامه‌های Word و PowerPoint)، و آمادگی تحقیقاتی ضروری است. 

 

 • توانمندی تحقیقاتی و آمادگی برای نگارش پایان‌نامه: از آنجایی که دوره‌های کارشناسی ارشد در گروه زبان انگلیسی دانشگاه خاتم صرفا به شیوه «آموزشی و پژوهشی» ارائه می‌شود، از کلیه‌ی پذیرفته‌شدگان در هر سه گرایش انتظار می‌رود برای فراغت از تحصیل پس از گذراندن واحدهای آموزشی خود، با انجام یک کار تحقیقاتی مورد تصویب گروه و ارائه‌ی گزارش آن در قالب یک پایان‌نامه تحصیلات خود را به پایان برسانند. 

 

 • علاقه‌مندی، توانایی کار گروهی و اختصاص زمان کافی: از دانشجویان انتظار می‌رود با رویکردی مثبت و تمرکزی هدف‌مند به این دوره‌ها ورود کنند. هرچند که گروه زبان انگلیسی دانشجویان را از فعالیت در بازار کار منع نمی‌کند، اما باید خاطرنشان کرد که مطابق با ضوابط آموزشی کشور، همه‌ی دانشجویان در روزهای کلاس‌ بایستی به صورت تمام وقت آمادگی شرکت در کلاس‌ها را در محل دانشگاه داشته باشند. در حال حاضر بیشتر کلاس‌های این گروه در دو روز و طی روزهای پایانی هفته برگزار می‌شود. همچنین، کسب آمادگی لازم برای شرکت در کلاس‌ها نیازمند تلاش مستمر در طول هفته با صرف وقت کافی و تعامل سازنده با اساتید و سایر دانشجویان است. 

 

 • پیشینه‌ی مناسب هر گرایش: از آنجایی که درس‌های هر یک از سه گرایش گروه زبان انگلیسی کاملاً تخصصی است، به دانشجویان توصیه می‌شود پیش از انتخاب گرایش مد نظر خود اطلاعات کافی درباره‌ی آن کسب کرده و با مراجعه به برنامه‌ی درسی و فهرست درس‌های هر رشته از کم و کیف آن آگاه شوند. به ویژه، این توصیه درباره‌ی افرادی که از رشته‌های نامرتبط در کارشناسی اقدام به ثبت‌نام در گرایش‌های زبان انگلیسی می‌نمایند صادق است. با کسب شناخت کافی از رشته تحصیلی، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا این رشته برای شما مناسب است یا خیر.


دستاوردهای دانشجویان گروه زبان انگلیسی


بزرگترین افتخار گروه زبان انگلیسی، موفقیت‌های تحصیلی و شغلی کسب‌شده توسط دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این گروه است. خرسندیم که دانشجویان ساعی گروه از هر سه گرایش موفق به ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های داخلی و خارجی شده‌اند و همچنین ارائه‌ی مقالات علمی در همایش‌ها و مجلات داخلی و بین‌المللی توسط ایشان همواره موجب خوش‌نامی و سربلندی گروه بوده است. همچنین، کیفیت خوب فارغ‌التحصیلان گروه، توانمندی‌های کسب‌شده در طول دوره، معرفی فارغ‌التحصیلان برتر به فرصت‌های شغلی مناسب، و روحیه‌ی حمایتی گروه موجب شده است که دانشجویان ما در موارد متعدد جذب بازار کار در حوزه‎‌های مربوطه گردند.