جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۹

یکی از محور‌های اصلی پیشرفت و تعالی جامعه در عصر پرسرعت و بدون حد و مرز اطلاعات، دانایی محسوب می‌شود. این مهم محقق نمی‌شود مگر از طریق مطالعه‌ي منابع اطلاعاتی موجود در راستای ایجاد اطلاعات جدید. در نتیجه پژوهش می‌تواند افزون بر افزایش بار علمی پژوهش‌گر از طریق مطالعه‌ي دانش حاضر، گستره بی‌نهایت علم را افزایش دهد. بنابراین می‌توان عنوان کرد که پژوهش فعالیتی در راستای یافتن راه حل معضل‌های کنونی و همچنین امری منسجم و نظام‌مند برای رسیدن به شناختی عمیق از مفاهيم پیرامون بشر است.

 

تاریخچه 


گروه روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه خاتم در سال 1381 نخستین دوره از دانشجویان ورودی خود را از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش و آموزش کشور در رشته‌ي مشاوره و راهنمایی پذیرفت و تا سال 1388 به صورت مداوم پذیرای دانشجویان متقاضی این رشته بود. گروه روان‌شناسی و علوم تربیتی هم‌اکنون در رشته‌های مشاوره و خانواده، روان‌شناسی عمومی و روان‌شناسی بالینی دانشجو می‌پذیرد و مشغول فعالیت است.

 

چرا باید دانشگاه خاتم را انتخاب کنم؟

 

 • دانشگاه خاتم دانشگاهی پیشرو، مدرن و انگیزشی است که هدفش تشویق دانشجویان برای مهارت آموزی و کسب تجارب مفید در کار و حرفه است.

 

 • دانشگاه خاتم امکانات و تشویق های مالی مناسبی را برای دانشجویان و کمک به آنها فراهم می‌سازد.

 

 • دانشجویان در گروه روان‌شناسی تشویق می‌شوند که پایان‌نامه‌های کاربردی را در حیطه‌ي رشته‌ي خود برای کمک‌رسانی به جامعه و گروه‌های هدف مطالعه تهیه کنند.

 

 • دانشگاه خاتم، از معدود دانشگاه‌های غیردولتی است که رشته‌ي روان شناسی‌بالینی دارد.

 

 • گروه روان‌شناسی و مشاوره‌ي دانشگاه خاتم، دارای کلینیک مشاوره و روان‌درمانی، ارتباط و قراردادها با مراکز روان‌پزشکی در تهران و آموزش و پرورش استثنایی است.

 

 • گروه روان‌شناسی از دانشجویانی که مقالات برتر خود را با ایندکس ISI و Scoops چاپ کنند، حمایت مالی می‌کند.

 

 • کتابخانه دانشگاه خاتم در رشته‌های روان‌شناسی و مشاوره، کتاب‌های بسیار علمی دارد. همچنین، امکان استفاده از کتابخانه‌ي دیجیتال هم وجود دارد.

 

 • دانشگاه خاتم کتاب‌فروشی مستقل دارد که دانشجویان برای تهیه‌ي کتاب به کتاب‌فروشی مراجعه می‌کنند.

 

 • دانشگاه خاتم به لحاظ جغرافیایی در منطقه‌ي 3 و نزدیک به میدان ونک واقع شده است که مسیر مواصلاتی خوبی را به همه جای تهران برای رفت و آمد دارد.

 

 • جمعیت کلاس‌های کارشناسی ارشد این دانشگاه استاندارد است و دانشجویان محیط بسیار آرامی را در دانشگاه برای مطالعه و پژوهش تجربه می‌کنند.

 

 • این دانشگاه امکانات الکترونیکی و مجازی بی‌نظیری دارد.

 

قلمرو فعالیت


این گروه هم اکنون صرفاً در مقطع کارشناسی‌ارشد دانشجو می‌پذیرد.


دانشجويان


تا به حال تعداد 121 دانشجو در رشته‌های روان‌شناسی عمومی، بالینی و مشاوره خانواده از دانشگاه خاتم فارغ‌التحصیل شده‌اند و عمده فارغ‌التحصیلان این رشته در موقعیت‌های مختلف شغلی در سازمان‌های آموزش و پرورش، قوه‌ي قضاییه، نیروی انتظامی، کلینک‌های مشاوره خصوصی و دولتی مشغول به کار هستند.  هم‌ اکنون 62 نفر دانشجو در گرایش‌های مختلف روان‌شناسی این گروه مشغول به تحصیل هستند.