جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۲

 

از آنجا که جامعه، نظامی با تعاملات گسترده و پیچیده است، مطالعه فرصت‌های گوناگون برای کسب اهداف مختلف و ارزیابی موقعیت‌های تصمیم‌‌گیری متعدد از جمله لوازم رشد و افزایش رفاه فردی و اجتماعی است. در این میان، رشته اقتصاد، به عنوان علم بهینه­‌یابی، زمینه مطالعه دقیق و تحلیلی روابط پیچیده اقتصادی را برای دانشجویان در دانشگاه فراهم آورده است. پایه اصلی علم اقتصاد بر پایه دو نظریه اقتصاد خرد و اقتصاد کلان می‌باشد و دروس ریاضی و آمار نیز به‌عنوان ابزارهای تحلیل در این رشته اهمیت زیادی دارند. محور اصلی اقتصاد خرد تجزیه و تحلیل عوامل پایه اقتصاد از جمله کارگزاران فردی (به‌طور نمونه خانوارها، بنگاه‌ها، فروشندگان) و بازارها می‌باشد. موضوع اقتصاد کلان نیز تجزیه و تحلیل کل اقتصاد از جمله مباحث تولید، مصرف، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، رشد اقتصادی و سیاست‌های عمومی را در بر می­‌گیرد. 

 

گروه علوم اقتصادی از سال 1393 در مقطع ارشد، به پذیرش دانشجو در گرایش اقتصاد نظری اقدام نمود و به تدریج گرایش‌­های اقتصاد توسعه و برنامه‌­ریزی، اقتصاد انرژی، برنامه­‌ریزی سیستم‌­های اقتصادی و اقتصاد تجارت الکترونیک به آن اضافه شد. در حال حاضر دو گرایش برنامه‌­ریزی سیستم‌­های اقتصادی و اقتصاد تجارت الکترونیک در گروه اقتصاد دانشگاه خاتم ارائه و سه گرایش اقتصاد نظری، اقتصاد انرژی و اقتصاد توسعه و برنامه‌­ریزی توسط "موسسه پژوهش‌های پیشرفته تهران" می‌­شود. 

 

دروس مربوط به هر گرایش توسط اساتید عضو هیأت علمی مستقر در دانشگاه خاتم و تعدادی از اساتید مجرب مدعو دانشگاه‌­های سراسری برتر کشور بر اساس جدیدترین سرفصل­‌های درسی تدریس می‌­شود. در کنار روال مرسوم درسی، گروه اقتصاد با برگزاری کارگاه‌­های متنوع از نرم‌­افزهای پرکاربرد در رشته اقتصاد، سعی در آماده‌­سازی دانشجویان این رشته برای گذراندن واحد پایان‌­نامه به بهترین نحو و نیز آشنایی دانشجویان با نرم‌­افزارهای مورد نیاز و پرکاربرد در محیط‌­های کاری دارد. 

 

آشنایی با گرایش‌­های کارشناسی‌ارشد

 

در گروه اقتصاد 5 گرایش اقتصاد تجارت الکترونیک، برنامه‌ریزی سیستم‌­های اقتصادی، اقتصاد نظری، اقتصاد انرژی و توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی ارائه می‌­شود که به معرفی هر یک می‌­پردازیم.

 

رشته اقتصاد تجارت الکترونیک

 

تجارت الکترونیکی یکی از پیامدهای مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات است که در عصر کنونی از اهمیت زیادی برخوردار است. این حوزه به ارائه فناوری‌­های ارتباطی برای انجام فعالیت­‌های یک کسب و کار در حوزه‌­های مختلف مانند بازاریابی، فروش محصول و ارائه خدمات مربوط است. دوره کارشناسی ارشد اقتصاد تجارت الکترونیکی به کسب مهارت‌­هایی در زمینه توسعه کاربرد فناوری اطلاعات در حوزه کسب و کار، توسعه سیستم‌­های اقتصادی و تجاری و آشنایی با بهینه‌­سازی فرآیندهای مربوط به انجام یک کسب و کار مجازی کمک خواهد کرد. دانش‌­آموختگان این رشته می­‌توانند در سازمان‌­های دولتی و موسسات خصوصی در زمینه‌­های مختلف تجارت الکترونیک از جمله توسعه سیستم‌­های اقتصادی و تجارت الکترونیکی، توسعه سیستم‌­های اقتصادی و تجارت الکترونیکی و توسعه کاربرد فناوری اطلاعات فعالیت کنند.

 

برنامه درسی دوره کارشناسی‌ارشد اقتصاد تجارت الکترونیک 

 

جهت دریافت فایل اینجا کلیک کنید.

 

نکات آموزشی دوره کارشناسی‌ارشد اقتصاد تجارت الکترونیک 

 

جهت دریافت فایل اینجا کلیک کنید.

 

زمان‌­بندی مربوط به پایان­‌نامه دوره کارشناسی‌ارشد اقتصاد تجارت الکترونیک 

 

جهت دریافت فایل اینجا کلیک کنید.

 

برنامه­‌ریزی سیستم‌­های اقتصادی

 

هدف از برگزاری این دوره فراهم آوردن محیط علمی برای آموزش و پژوهش پیرامون تئوری، مدلسازی، طراحی و کاربرد روش­های مختلف برنامه‌­ریزی اقتصادی خواهد بود که می­‌تواند در مقیاس اقتصاد یک کشور، یک منطقه و یا یک بنگاه اقتصادی کاربرد داشته باشد. دانشجویان این رشته پس از خاتمه تحصیل در این دوره می‌­توانند در سازمان­‌های مختلف اقتصادی، صنایع، شرکت­‌های دولتی، بانک‌­ها و موسسات تجاری و مالی به عنوان کارشناس برنامه‌­ریزی فعالیت کنند. 

 

­برنامه درسی دوره کارشناسی‌ارشد برنامه‌ریزی سیستم‌­های اقتصادی  

 

جهت دریافت فایل اینجا کلیک کنید.

 

نکات آموزشی دوره کارشناسی‌ارشد برنامه­‌ریزی سیستم‌­های اقتصادی  

 

جهت دریافت فایل اینجا کلیک کنید.

 

زمان‌­بندی مربوط به پایان­‌نامه دوره کارشناسی‌ارشد برنامه‌­ریزی سیستم‌­های اقتصادی 

 

جهت دریافت فایل اینجا کلیک کنید.

 

گرایش اقتصاد نظری (تیاس)

 

تحصیل در رشته اقتصاد نظری در «تیاس» فرصتی بی نظیر برای دانشجویان فراهم می‌کند تا با محققان برتر این رشته همکاری کنند و اصول اولیه تحقیق در اقتصاد را بیاموزند. گرایش ویژه «اقتصاد نظری» فرصتی منحصر به فرد در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد تا بتوانند به طور نظری و کاربردی بر حوزه‌های عمومی اقتصاد و امور مالی تسلط یافته و مهارت‌های ارتباطی خود را در بیان و انتقال کتبی و شفاهی ایده‌ها تقویت کنند، و با کمک دروس اختیاری، در این زمینه‌ها تجربه کسب کنند. این دوره، با هدف تجهیز دانشجویان به دانش و مهارت‌های لازم برای ادامه تحصیل در دوره دکتری در دانشگاه‌های برتر آمریکا و اروپا برگزار می‌شود. دانشجویان همچنین ایده‌های خود را با مدیران اصلی صنعت اقتصادی به اشتراک گذاشته و برای موفقیت در مشاغلی مانند مشاور اقتصادی، تحلیلگر مالی و تحلیلگر داده پس از فارغ‌التحصیلی آماده می‌شوند.

 

گرایش اقتصاد انرژی (تیاس)

 

دوره ویژه «اقتصاد انرژی» برای آموزش رهبران آینده و متفکران و محققان استراتژیک در بخش انرژی طراحی شده است. دانشجویان در این دوره مهارت‌های لازم برای تجزیه و تحلیل بازارهای انرژی برای اطلاع از جهت‌گیری بازار در آینده، اخذ تصمیمات درباره دارایی‌های سرمایه‌ای و انتخاب مسیر استراتژیک باثبات را کسب می‌کنند. کارشناسی ارشد اقتصاد انرژی که بر اساس دوره‌های گروه اقتصاد در تیاس ساخته شده است، راهی جدید برای متخصصان و محققان انرژی برای توسعه سرمایه انسانی مرتبط با توسعه تجارت و یا تحقیقات فراهم می کند. این دوره با دانشمندان و متخصصان معتبر برای آموزش دروس انتخابی دوره و انتقال درکی عمیق‌تر از زمینه‌های تخصصی همکاری می‌کند و همچنین به شرکت‌کنندگان این فرصت را می‌دهد تا مسائل تخصصی را مستقیماً با متخصصان در میان گذارند. در این دوره، دانشجویان می‌آموزند که چگونه بازارهای انرژی را تحلیل کرده و تاثیرات خرد و کلان محرک‌های مختلف را بررسی کنند. همچنین، دانشجویان این دوره مهارت‌های کمّی خود را توسعه داده تا بهتر بتوانند از داده‌ها برای انجام پژوهش و اخذ تصمیمات استراتژیک استفاده کنند.

 

گرایش توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی (تیاس)

 

این گرایش طیف وسیعی از مسائل مبتلابه کشورهای درحال توسعه نظیر فقر و نابرابری، رشد، بازار‌کار، مهاجرت، نهادها، آموزش، و محیط زیست را شامل می‌شود. از دیدگاه اقتصاد خرد، این رشته، رفتار فرد و خانوار را در مواقع شکست بازار مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و راهکارهایی را جهت طراحی سیاست‌ها و نهادها برای کاهش اینگونه شکست‌ها ارائه می‌دهد. از دیدگاه اقتصاد کلان نیز، مباحث اصلی شامل رشد اقتصادی، تغییرات ساختاری، توسعه مالی و سایر مسائل کلان کشورهای کم درآمد است. هدف دوره کارشناسی ارشد در گرایش توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی در «تیاس» ارائه دانش به‌روز در این زمینه برای دانشجویان و ایجاد توانایی درک و نقد پژوهش در حوزه اقتصاد توسعه است.