یک‌شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۵

دانش و فناوری کامپیوتر به بررسی یا تحلیل و ارزیابی فرایندها و سامانه‌های دریافت، نگهداری، پردازش و استخراج اطلاعات در همه ابعاد و طراحی سیستم‌های کارا می‌پردازد. بخش نرم‌افزار آن به طراحی و تولید ابزارهای مهم نرم‌افزاری و نیز طراحی، تحلیل و پیاده‌سازی الگوریتم‌ها و سیستم‌های نرم‌افزاری مناسب معطوف است.


بسیاری از محاسبات و پردازش‌ها می‌توانند در محیط‌های عملیاتی توسط کامپیوتر به صورت خودکار انجام و باعث افزایش سرعت، دقت و تکرارپذیری شوند. تحولات و روند رشد علم و فناوری و طراحی سخت‌افزار، این امکان را به وجود آورده است که با استفاده از دانش و فناوری روز و قابل دسترس، اقدام به طراحی معماری‌ها و سیستم‌های کامپیوتری پیشرفته‌ای نماییم که نیازهای مختلف صنایع را در زمینه‌ی دیجیتال و یا آنالوگ رفع کند و همچنین مولد علم و فناوری نوین نیز باشد.

 

تاریخچه

 

گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه خاتم، در مهر ماه سال 1393 با سه گرایش کارشناسی‌ارشد مهندسی نرم‌افزار، معماری سیستم‌های کامپیوتری، و مهندسی فناوری اطلاعات (گرایش سیستم مدیریت اطلاعات)، آغاز به کار کرد. سپس در مهر سال 1394 گرایش هوش مصنوعی و رباتیکز و در مهر سال 1399 گرایش علوم داده نیز به جمع گرایش‌های موجود در گروه مهندسی کامپیوتر اضافه شد.


هم اکنون رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه خاتم در پنج گرایش در مقطع کارشناسی‌ارشد و از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرد. دانشجویان این گروه در موضوعات مختلف مرتبط با نرم افزار، سخت افزار، شبکه، و مدیریت IT مشغول تحصیل هستند. گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه خاتم در حال حاضر 7 عضو ‌هیات علمی تمام وقت و 6 عضو ‌هیات  ‌علمی مدعو دارد.


دانشجویان گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه خاتم از طریق کنکور سراسری کارشناسی‌ارشد ناپیوسته و همچنین بدون کنکور از طریق المپیاد و استعداد درخشان پذیرفته می‌شوند. این گروه تا ابتدای سال 1401 بیش از 200 دانش آموخته و  120 دانشجوی در حال تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد دارد.

 

اهداف کلان گروه
 

با توجه به حضور دانشگاه خاتم در گروه مالی پاسارگاد در کنار شرکت‌های برتر فعال در حوزه‌ی ICT کشور از جمله بانک پاساگاد، شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان فناپ، شرکت نرم‌‌‌افزاری داتیس آرین قشم، شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد، گروه مهندسی کامپیوتر وظیفه تامین سرمایه‌ی انسانی کارآمد و متخصص برای گروه مالی پاسارگاد را برای خود قائل است. در این باره گروه مهندسی کامپیوتر قصد دارد از مهر 1401 در مقطع کارشناسی رشته‌ی مهندسی کامپیوتر هم دانشجو بپذیرد. همچنین از مهر 1401 مقطع کارشناسی‌ارشد گرایش «رایانش امن» نیز به گرایش‌های موجود اضافه می‌شود. دانشجویان این دوره‌ها می‌توانند بورسیه‌ی شرکت فناپ بشوند.

 

قلمرو فعالیت
 

در حال حاضر گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه خاتم در پنج گرایش کارشناسی‌ارشد مهندسی نرم‌افزار، معماری سیستم‌های کامپیوتری، مهندسی فناوری اطلاعات (گرایش سیستم مدیریت اطلاعات) ، هوش مصنوعی و رباتیکز و علوم داده از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرد.


اطلاعاتی از فارغ‌التحصیلان

 

گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه خاتم، تاکنون (فروردین 1401) بیش از 200 دانش آموخته و  120 دانشجوی در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است. حدود 10 درصد فارغ التحصیلان این گروه در حال حاضر دانشجوی مقطع دکتری در دانشگاه‌های داخل و خارج کشور هستند. همچنین حدود 20 درصد از فارغ‌التحصیلان دوره‌ی کارشناسی‌ارشد این گروه در شرکت‌های گروه مالی پاسارگاد و حدود 60 درصد در شرکت خارج از گروه مالی پاسارگاد مشغول به کار شده‌اند. نرخ بیکاری در میان فارغ‌التحصیلان گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه خاتم کمتر از 10 درصد است.