با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر بهداشت پروژه ساخت بیمارستان یک هزار تخت خوابی خاتم آغاز شد

در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، مراسم کلنگ‌زنی بیمارستان 1000 تخت‌خوابی خاتم در شهر مقدس قم، با سرمایه‌گذاری بانک‌پاسارگاد، در تاریخ 20 بهمن 1394، همزمان با سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب‌اسلامی و با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور، دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استاندار و مسئولان استان قم، دکتر قاسمی مدیرعامل بانک‌ پاسارگاد و رئیس دانشگاه خاتم، جمعی از علما و مسئولان محلی و مدیران ارشد بانک‌پاسارگاد برگزار شد.

معاون اول رییس‌جمهور: اقتصاد مقاومتی به معنای واقعی در دستور کار ما است
    به گزارش روابط‌عمومی بانک‌پاسارگاد، دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور در حاشیه مراسم کلنگ‌زنی بیمارستان خاتم، ضمن قدردانی از بانک‌پاسارگاد به دلیل این اقدام ارزشمند گفت: سفر به قم به معنای واقعی یک سفر کاری بود و علاوه بر افتتاح پروژه‌های‌ مهم، جلساتی با استاندار و مسئولان جهت حل مشکلات شهر خواهیم داشت. وی تصریح کرد: به دلیل حجم زیاد کار نمی‌توانم در این سفر به دیدن همه مراجع بروم و انشاء‌الله در سفر‌های بعدی خدمت این بزرگواران خواهم رسید و از بیاناتشان استفاده خواهیم کرد. معاون اول رییس جمهور افزود: امروز دو کار مهم از جمله آبرسانی به شهر‌ها و روستا‌ها شروع شده و حدود ۵ هزار میلیارد تومان از منابع به روشی اندیشیده شد تا بتوانیم آبی با کیفیت مطلوب را در اختیار هموطنان قرار دهیم و حدود ۳۳ میلیون نفر از جمعیت کشور در این طرح از آب مطلوب برخوردار می‌شوند. وی ادامه داد: خوشبختانه اثر برجام در حال به نتیجه رسیدن است و خیلی منابع کشور آزاد می‌شود و فکر می‌کنیم از نظر اقتصادی روز‌های خوبی پیش روی کشور است؛ هم از جهت سرمایه‌گذاری و هم از نظر تولید و اشتغال. دکتر جهانگیری تصریح کرد: فکر می‌کنم سال آینده از نظر اقتصادی سال خوبی است و سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه‌های مختلف در کشور افزایش یافته و منابع خارجی به سمت کشور سوق داده می‌شود. وی با اشاره به ظرفیت‌های بالای ایران، افزود: خیلی‌ها علاقمند به سرمایه‌گذاری و کار در ایران هستند زیرا این کشور از موقعیت و استعداد خوبی برخوردار است. معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: به علاقمندان به تولید در داخل و آنان که تصور می‌کنند تولید داخلی ممکن است فراموش شود، اطمینان خواهم داد مدیرانی که هم اکنون در کشور حضور دارند، مدافع اصلی تولید ملی هستند. وی با بیان اینکه اجازه نخواهیم داد تولید داخلی آسیب ببیند، گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای واقعی در دستور کار ما است با اطمینان می‌توان گفت سال آینده از نظر اقتصادی سال خوبی است.

وزیر بهداشت: با ساخت این بیمارستان، برگ زرین دیگری به‌عنوان یک خدمت جهادی از بانک‌پاسارگاد رقم خواهد خورد
   دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تبریک دهه فجر انقلاب‌اسلامی و گرامیداشت یاد و خاطره امام عزیز، شهدای بهمن 57 و همه شهیدان انقلاب‌اسلامی تا امروز، گفت: یکی از مولفه‌های مهم توانمندی حکومت‌ها در تمام دنیا رفاه اجتماعی است. طبیعی است در کشوری که حاصل تلاش و مجاهدت یک ملت بزرگ و سرنگونی یک رژیم استبدادی است، موضوع رفاه اجتماعی، در حوزه های مختلف، دولت‌های مختلف و مجالس مختلف در رأس همه امور باشد. وی ادامه داد: به عقیده من، واقعیت آن است که علی‌رغم همه توفیقاتی که تا امروز داشتیم، در حوزه رفاه اجتماعی آن چه شایسته این انقلاب و مردم و آرزوی امام (ره) و رهبری بوده حاصل نشده‌است. رسیدگی به محرومین و مستضعفین و دفاع از مظلومین و مبارزه با ظالمین جزء مبانی انقلاب اسلامی است و  شأن این ملت بالاتر از آن‌چیزی است که امروز در کارنامه 37 ساله ما در حوزه رفاه اجتماعی ثبت شده‌است. وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: یکی از این حوزه‌ها، بهداشت و درمان است. در حال‌حاضر ما در حدود 90 هزار تخت بیمارستانی داریم که از این تعداد 53 هزار تخت، عمری بیش از 50 سال داشته و فرسوده هستند و باید جایگزین شوند. از طرفی طبق استانداردهای همسایه‌های اطراف و نه طبق استانداردهای کشورهای صنعتی، بین80 تا 100 هزار تخت بیمارستانی در کشور نیاز داریم. تا قبل از این دولت 2 هزار تخت به‌طور سالانه تحویل می‌شده و ما اگر همت بسیار داشته‌باشیم می‌توانیم در این دوره 20 هزار تخت را به نتیجه برسانیم. وی تصریح کرد: بنابراین اگر بخواهیم عدالت در دسترسی به خدمات درمانی در کشور اتفاق بیفتد، باید فکرمان متفاوت از گذشته باشد. از اینجاست که ضرورت پیدا می‌کند حتماً امکان حضور مردم را هم به عنوان خیرین و هم به عنوان سرمایه‌گذار در بخش سلامت فراهم کنیم و همچنین امکان حضور سرمایه‌گذاران و بنگاه‌های خصوصی مانند بانک‌پاسارگاد را برای ایفای نقش اجتماعی‌اشان میسر کنیم. در عین حال بعد از به نتیجه رسیدن توافق خارجی و رفع تحریم‌ها امکان سرمایه‌گذاری خارجی هم در کشور ایجاد کنیم تا  در این مسیر علاوه بر توسعه‌ی اقتصادی و خدماتی، مشکل اساسی کشورمان یعنی اشتغال نیز حل شود.
دکتر هاشمی ضمن قدردانی از حرکت ارزشمند بانک‌پاسارگاد ادامه داد: از بانک‌پاسارگاد و از برادر عزیزمان دکتر قاسمی تشکر می‌کنم به دلیل مسئولیت‌شناسی ایشان در حوزه اشتغال، توجه به حقوق مردم و توجه به وظیفه ذاتی که از مدیران عزیزی همچون ایشان مورد انتظار است. بانک‌پاسارگاد لبیک گفته و اظهار علاقه کرده که حدود 7 هزار تخت بیمارستانی را در کشور ایجاد کنند. با عملیاتی شدن این برنامه، برگ زرین دیگری را به عنوان یک خدمت جهادی از یک فرزند برومند این سرزمین همچون دکتر قاسمی و همکاران عزیزشان، شاهد خواهیم بود. اگر این بیمارستان با توجه به این که مشاور خارجی نیز دارد، به سرعت به بهره‌برداری برسد، بیمارستانی بی‌نظیر در قم خواهد شد. انشاءالله مبارک مردم عزیز و شریف قم و همه‌ی زائران حضرت معصومه (س) باشد. بی‌شک در این شهر آنقدر برکت وجود دارد که من اطمینان دارم خیرین دیگری همچون آقای دکتر قاسمی، کمبودهای تخت‌های بیمارستانی این منطقه را تأمین خواهند کرد.

مدیرعامل بانک‌پاسارگاد: انشاء‌الله با ساخت این بیمارستان، بارگاه حضرت‌معصومه(س) به دارالشفاء مومنان تبدیل شود

     در ادامه دکتر قاسمی مدیرعامل بانک‌پاسارگاد و رئیس دانشگاه خاتم، ضمن خیرمقدم به حاضران و بیان گزارشی در خصوص ویژگی‌های این پروژه گفت: در حال حاضر ما در نقطه‌ای در 27 کیلومتری حرم حضرت معصومه (س) قرار گرفته‌ایم؛ در قسمت جنوبی شهرک پردیسان کنار جاده قم به کهک. مساحت این منطقه‌ای که در اختیار ما قرار گرفته‌است، 100 هکتار است. مرکز این زمین به یک بیمارستان 1000 تخت‌خوابی اختصاص دارد که قرار است در بخش‌های مختلف درمانی، به مردم این منطقه خدمات‌رسانی کند. در کنار آن دانشگاه علوم پزشکی خاتم را خواهیم داشت که با ظرفیت پذیرش سالانه 3 هزار دانشجو در رشته‌های مختلف پزشکی احداث خواهد شد. به علاوه دو هتل اقامتی برای پشتیبانی همراهان بیماران و همین‌طور تأمین امکاناتی که برای زائران حرم حضرت معصومه (س) در این منطقه ممکن است نیاز باشد. وی ادامه داد: با احداث این بیمارستان، سرانه درمان از 1.4 تخت به 2.3 تخت افزایش خواهد یافت و این بیمارستان ظرفیت همکاری با 3 هزار نفر را با کادر پرستاری و پزشکی خواهد داشت. البته این اولین قدمی است که بانک‌پاسارگاد با هلدینگ نسیم سلامت خود، بر می‌دارد. در مجموع 7 هزار تخت بیمارستانی در کشور و در مناطقی که این کمبودها وجود دارد، ساخته خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: از حمایت و راهنمایی و همکاری دکتر هاشمی وزیر محترم بهداشت، دکتر آخوندی وزیر مسکن که این زمین را در اختیار ما گذاشتند و همه عزیزانی که در استانداری زحمت کشیدند و با پیگیری‌های مستمر خود این کار را محقق کردند، تشکر می‌کنم.
وی ادامه داد: در سال گذشته در اسفند ماه ریاست محترم جمهوری در شهرستان قم اعلام فرمودند که یک بیمارستان 1000 تخت‌خوابی در قم خواهیم ساخت. این پروژه در واقع تحقق وعده ایشان است. انشاءالله که خداوند ما را در این راه مورد توفیق خود قرار دهد و حرم حضرت معصومه (س) و بارگاه ملکوتی آن بزرگوار که مرکز نشر معارف اسلامی است، به دارالشفای مومنان تبدیل شود. آرزو می‌کنم که قدوم عاشقانه‌ای که در اینجا حضور دارند و دولتمردان بزرگواری که از این حرکت حمایت کردند، همواره استوار باشند تا این خدمات در سطح ملی بیشتر توسعه پیدا کند.
 گفتنی است بیمارستان یک‌هزار تخت‌خوابی خاتم با حمایت بانک‌پاسارگاد توسط "هلدینگ نسیم سلامت پاسارگاد"- یکی از هلدینگ‌های گروه مالی پاسارگاد-  در 7 طبقه و با مساحتی بالغ بر 200 هزار مترمربع، در شهرک سلامت خاتم، احداث خواهد شد. این بیمارستان به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین مراکز ارایه همزمان خدمات پزشکی، درمانی و آموزشی، با برخورداری از بالاترین سطح استانداردهای درمانی و سلامت در سطح کشور، جایگاه نخست توسعه‌ی سازمان‌یافته در نظام سلامت و آموزشی پزشکی را از آن خود خواهد کرد.
بیمارستان خاتم، دارای بخش‌های قلب و عروق، گوارش، ژنیکولوژی و زایمان، کودکان، ریه و بیماری‌های تنفسی، داخلی، مغز و اعصاب، غدد، ارتوپدی و تروما به همراه اتاق‌های جراحی، اورژانس، آندوسکوپی، آزمایشگاه، تصویربرداری، فیزیوتراپی، مراقبت‌های ویژه، دیالیز، کلینیک مراقبت‌های پس از جراحی، پزشکی هسته‌ای و پرتودرمانی خواهد بود. وی تأکید کرد که با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، 60% ظرفیت این بیمارستان با تعرفه دولتی فعالیت خواهد نمود. همچنین طبق تفاهم انجام‌شده با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مرکز جامع سرطان غرب کشور نیز در این پروژه قرار خواهد گرفت.
بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، این بیمارستان در دو فاز و طی مدت 38 ماه به بهره‌برداری خواهد رسید. هم‌اکنون مطالعات فاز یک پروژه توسط شرکت  Moser Architects- یکی از مطرح‌ترین و با سابقه‌ترین شرکت‌های مهندسان مشاور اروپایی در زمینه بیمارستان‌سازی –  به اتمام رسیده‌است و عملیات اجرایی پروژه، همزمان با طراحی فاز 2 پیش خواهد رفت.
این بیمارستان در شهرک سلامت خاتم بنا خواهد شد. این شهرک با زیربنای 700 هزار مترمربع، در زمینی به وسعت 100 هکتار و در جنوب غربی شهرستان قم احداث خواهد شد که شامل کاربری‌های درمانی با احداث بیمارستان 1000تختخوابی خاتم، کاربری آموزش عالی با تأسیس دانشگاه علوم پزشکی و ظرفیت پذیرش سالانه 3 هزار دانشجو و همچنین کاربری اقامتی و تفریحی با احداث هتل و ارایه خدمات گردشگری، سلامت و اسکان کادر درمانی و آموزشی است. با توجه به اهداف پروژه، احداث بیمارستان در این شهرک در اولویت قرار گرفته‌است.
"هلدینگ نسیم سلامت پاسارگاد"، به عنوان یکی از هلدینگ‌های گروه مالی پاسارگاد، در راستای تقویت مشارکت بخش خصوصی در حوزه سلامت و ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، احداث شهرک‌های سلامت را علاوه بر قم، در شهرهای اهواز، مشهد، کرج، قزوین و تهران  نیز در دستور کار خود قرار داده‌است.